Teória úzkeho diapazónu

Autor: Andrej Valentiny | 1.7.2013 o 21:10 | Karma článku: 9,09 | Prečítané:  1569x

Predstavme si ženu, nazvime ju Hortenzia, ktorá postupne chodila s troma chapmi, najprv s Pankrácom, potom Servácom a nakoniec s Bonifácom. Pankrác sa k nej správal ako úplný odľud, Servác neutrálne a Bonifác ako vyložený dobrák. Teraz si predstavme, že počas chodenia s každým z nich nastala postupne tá istá situácia, nákup záclony, ktorý vždy prebiehal tak, že naša recipientka ožmolila 147 vzoriek, aby nakoniec vzala tú, čo držala v ruke ako prvú. Následkom prežitej tortúry si Pankrác, Servác aj Bonifác odfúkli a zagúľali očami (nie naraz, samozrejme, ale postupne, každý vo svojom období). Ako asi zareagovala Hortenzia na každého z nich? Takto: Odľudovi Pankrácovi s úsmevom vľúdne povedala "Ale no tak nefuč, veď to netrvalo zas tak dlho", Servácovi menej vľúdne, ale celkom neutrálne bez hnevu povedala: „Nefuč." a dobráčisko Bonifác si vypočul prednášku o tom čo ona pre neho robí a ako on nevie vydržať ani jedno hlúpe vyberanie záclony a následne sa s ním rozišla. Prečo k tomu došlo, na to dáva odpoveď teória úzkeho diapazónu.

Dôvodom odlišného vnímania svojich partnerov Hortenziou pri tej istej situácii je úzky rozsah, alebo ako sa u nás na strednom považí hovorí, úzky diapazón, tolerancie správania vnímaného u partnera v negatívnom refrenčom rámci. Zjedodušene povedané Hortenzia je schopná tolerovať len /napr./ päť dielikov stupnice. Ak by sme si správanie patrtnerov zobrazili, na stupnici, kde -10 je najhoršia hodnota a +10 najlepšia, odľud Pankrác by mal správanie pohybujúce sa medzi - 10 a nulou, Servác by sa pohyboval na stupnici medzi -5 a +5 a Bonifác by sa trafil medzi nulu a +10.

/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/---/

-10.................-5................Z...0....................5.....................10

Zagúľanie očami po výbere záclony by sme na stupnici správania mohli umiestniť niekde okolo -1.

Keď Hortenzia chodila s Pankrácom, jeho štandardné správanie bolo v priemere -5 a jeho tolerovaný diapazón negatívneho správania bol od -5 do -10. Ak by sa pri Hortenzii správal pod -10, už by bolo zle. Avšak keď Pankrác vzdychol a zagúľal očami pri výbere záclony, bol ďaleko „v pluse", aj keď bol objektívne na mínus jednotke. Jeho správanie bolo Hortenziou, oproti jeho priemernému normálu, vnímané ako vyložene milé, preto aj jej reakcia prebehla v tomto duchu.

Pri Servácovi, ktorého správanie bolo v priemere okolo nuly a Hortenzia mu tolerovala negatívne správania od nuly do -5, jeho vzdychnutie a zagúlanie bol vnímané mierne negatívne, ale v rámci tolerancie ešte stále v diapazóne.

Problém nastal až pri neborákovi Bonifácovi, ktorý sa správal priemerne okolo +5 a tolerované mal negatívne správanie od +5 do nuly. Jeho správanie pri výbere záclony už totiž bolo mimo tolerovaného diapazónu a bolo dôvodom na výbuch hnevu a rozchod.

Zhňme si to. Kým bežné správanie muža je premennou, u každého skúmaného jedinca môže byť iné, rozsah tolerancie /päť dielikov/ je u Hortenzie a povedzme si otvorene aj u každej inej doposiaľ skúmanej jedinky ženského pohlavia prakticky rovnaký a nemenný. (Ak teda niekto v budúcnosti bude tvrdiť, že všetky ženy sú rovnaké, nebude tak úplne vedľa, pretože táto úsečka, ktorú sme honosne nazvali stupnicou, potvrdzuje, že minimálne jednu vlastnosť - úzky diapazón - majú všetky ženy spoločnú).

Čo vyplýva z vyššie uvedených zistení?

Ak ste vo svojej podstate dobráčisko a ste vo vzťahu v súlade s vašou prirodzenosťou od začiatku voči partnerke milý a prívetivý, poviem vám to tvrdo a na rovinu, trochu vulgárne, však čo budeme hovno obaľovať cukrom: "Ste v riti!". Darmo oponujete, že u vás je to iné, vám sa toto nemôže stať, vaša partnerka sa na vás nikdy kvôli nijakej blbosti len tak pre nič za nič neurazí. Ono si to na vás počká. Možno už po najbližšom nákupe záclony sa ocitnete v rozchodovom konaní.

Poučenie:

Ak sa ešte len chystáte vstúpiť do vzťahu, pustiť sa na krivoľaké chodníčky spolužitia s úplne, ale úplne že opačným pohlavím, pamätajte na túto hoc amatérsku, ale o to krutejšie pravdivú štúdiu. Diapazón u partnerky nijakým spôsobom nerozšírite! Na to zabudnite! Jediným spoľahlivým riešením je držanie svojho priemerného správania už od počiatku vzťahu čo najviac vľavo v spektre, úplne najlepšie v mínuse. Aby sa tak stalo, pridržiavajte sa nasledujúcich empíriou overených rád:

  • 1. Hučte. Už od počiatkov vzťahu hučte ako sa najčastejšie dá. Hučte na čašníčku, ktorá vám priniesla iný nápoj než, aký ste si objednali, hučte na predavačku, ktorá sa vám zdá pomalá, hučte na revízora, ktorý vás chytil bez lístka, nabrýzgajte mu ako sa len dá, osopte sa naňho, že ako môže vôbec vykonávať takúto hnusnú prácu, povedzte mu, že od vás neuvidí ani cent (potom pokutu tajne zaplatíte), hučte proste kde sa len dá, aj nedá (na partnerku veľmi nie, obzvlášť na začiatku vzťahu). Ak od začiatku bude vystavená vášmu intenzívnemu hučaniu, uvidíte aká vám bude vďačná, keď budete raz za čas tichý a prívetivý. Dostanete tú úžasnú nálepku „Ale inak je na mňa dobrý" a to je najlepšie, čo sa vám môže stať, lebo táto nálepka je medzi kamarátkami najviac cenená. Koho už zaujímajú tichí chlapi?! Kto by riešil prívetivého knihomoľa?!

  • 2. Nefučte. Netlmte svoj hnev zo slušnosti, zo strachu pred hádkou. Vybuchujte a hučte (viď bod 1) keď si myslíte, že sa vám ubližuje, alebo ste nespokojní so stavom veci, riaďte sa heslom, že ak niečo svrbí, treba to poškrabať. Partnerka mešká už po tridsiaty deviaty raz viac než slušných pätnásť minút? Prvých tridsať osem ráz, ste to prešli úsmevom a uistením: „Ale vôbec mi to nevadí, tých dvadsaťsedem minút prešlo ako voda a ani nie je taká zima, čo je to mínus pätnásť pre nás, drsných mužov zo severu". Chyba, obrovská chyba! Teraz, pri tridsiatom deviatom opakovaní vám tečú nervy, nechcete byť za jedoša, tak fučíte, škrípete zubami, gúľate očami, mykáte plecom a inými končatinami od tlmeného hnevu. Nefučte, neškrípte zubami, negúľajte očami, nemykajte plecom ani inými končatinami, jednak je to nemužné, ako vyplynulo z paralelného výskumu, a jednak neúčelné a ešte k tomu aj nezdravé, ale čo je úplne najhoršie, pre ženu nečitateľné! Radšej jej od začiatku dajte najavo, čo si myslíte o ženách, čo si nevedia zorganizovať čas (áno, myslíte si o nich, že sú kravy, tak to pred nimi netajte, dajte im to verbálne na vedomie). Ženy milujú neistotu, nečitateľnosť, náznaky, inotaje, ale pri flirtovaní, nie pri správaní partnera. Správanie musí byť jasné, zrozumiteľné, inak prichádza metóda mojej babky "Čo neviem, to si domyslím!" a to je cesta do záhuby, pretože moja babka, teda vlastne v tomto prípade partnerka, si vždy domyslí to najhoršie. Žena vníma nejasné myknutie plecom negatívnejšie ako priamu verbálne vyjadrenú urážku. Myknutie plecom môže byť kľudne pochopené aj ako hlboký prejav pohŕdania „Ani len za tú hádku mu už nestojím, tak som mu ľahostajná."

  • 3. Tvárte sa čo najviac ako kakabus. Prestaňte sa tváriť ako zenový majster na antidepresívach. Svet je zlý, je tu kríza, počasie je buď príliš chladné alebo teplé, práce je buď príliš veľa, alebo príliš málo... samé nepríjemnosti navôkol. Dobrá nálada a úsmev je znakom neinformovanosti, ľahkovážnosti. Nikto nemá rád veselých tajtrlíkov. Tu nejde o strukoviny, tu ide o vzťah, o vážny vzťah, nie veselý vzťah! Dobre si to zapamätajte! Počuli ste už o žene, ktorá by hľadala veselý vzťah? Nie. Ženy nikdy netúžia po veselom vzťahu, ale po vážnom vzťahu! Viem, že na svet sa dá pozerať aj pozitívne, ale utlmte to ako najviac to ide. Trénujte, odkukávajte mimiku od  profesionálov, zaručujem vám stopercentný úspech, no aby som nepreháňal, štyridsaťpercentný. Ak si partnerka zvykne na zachmúrené obočie a priamku namiesto krivky úst, uvidíte akú radosť jej spôsobíte, keď raz za pol roka vyčaríte na tvári ľahký úškľabok.

  • 4. Kritizujte. Nebojte sa ju konštruktívne kritizovať. Aj jej kuchárske umenie. Že sa snažila, zabila pol dňa aby vám uvarila sviečkovú podľa receptu jej babky? Nech! Buďte objektívny! Chutí to dobre? Že ani veľmi nie? Povedzte to úprimne bez obalu a zhovievavosti. Nabudúce vyvinie ešte väčšiu snahu a prípadná pochvala ju poteší ako nikdy. Hlavne nikdy nevarte vy! Aj keby vás to priam bavilo, aj keby vám to išlo od ruky. Pochvalu nedostanete, žena sa bude cítiť pri vás menejcenne, zbytočne, oberiete ju o možnosť starať sa o vás a takú ujmu by ste jej iste nechceli spôsobiť.

  • 5. Sem - tam vyvolajte hádku. Vyhľadávajte nejaké nepodstatné veci, zádrapky, aby bolo čo riešiť, lebo ak si ich nenájdete vy, nájde si ich partnerka (ženy neustále musia "riešiť") a bude zle. Vyjadrené volejbalovou terminológiou, je lepšie, keď je lopta na vašej strane siete, lebo vy rozhodnete, čo s ňou, kam ju nasmerujete alebo umiestnite. Ak ju má súper, hrozí, že zaboduje, získa prevahu a to je cesta k nedobrovoľnej nezadanosti.

  • Pozor však, predchádazjúce body aplikujte len takom prípade, že v nich opísané správanie je vám inak prirodzené, iba ste ho doposiaľ vždy kvôli patrtnerke tlmili, aby ste nevyzerali ako dáky papľuh. Pamätajte vždy na výrok môjho kamaráta, ktorý tvrdí /a ja mu dávam za pravdu/, že: „Ak je niekto od prirodzenia hulvát a správa sa ako hulvát, môže byť vnímaný u istej skupiny žien ako príťažlivý a sexi. Ak však niekto nie je od prirodzenia hulvát a správa sa ako hulvát, je vnímaný vždy ako obyčajný kykymor" To posledné slovo v jeho výroku bolo iné, tiež sa začínalo na "k", ale nedovolil som si ho použiť, aby som nebol vnímaný ako obyčajný k..., uhm, skrátka, to by bolo odo mňa k tejto téme všetko, veľa úspechov v náročnom boji a čo najširší diapazón želá

 

MUDr. Radim Celibát, kandidát milostných vied.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?